דף הבית >> עמוד הבית >> מידע נוסף >> עקירת עצים

עקירת עצים

אלו העוסקים בעקירה של עצים יכולים להעיד עד כמה מלאכה זו אינה פשוטה ומסוכנת כשלא מבצעים אותה כראוי. תהליך עקירת העצים הינו תהליך בו חשוב לשמור על כללי הבטיחות. עקירה של עצים נעשית על ידי צוותים המיומנים לכך ובמקרים כמו אלו ההמלצה היא לא להסתמך ולהתפשר על אנשי מקצוע שנגיעתם בתחום היא מועטה או ללא הכשרה כלל. מלאכת עקירת העצים משתנה ממקרה למקרה וזאת על פי גודלו של העץ, מיקומו בשטח, צפיפותו בשטח למול עצים נוספים ועוד. 
שימוש בציוד מכני כבד

בעקירת עצים יש להשתמש בכלי שינוע כבדים

ברוב המקרים יש ונצטרך להשתמש ברכבי שינוע כבדים על מנת לעקור עצים הנטועים חזק באדמה. ישנו צורך בציוד מכני אשר יהיה מסוגל להרים משאות של עד 150 טון, ציוד שעמו ניתן יהיה ללפת את העץ שעקרנו בצורה בטוחה וכמובן העברה שלו למשאית בצורה בטוחה מבלי שיהיה קיים סיכון אפילו לרגע שייפול. לא פעם טרם העמסה של עץ שנעקר יש וחשוב לגזום אותו כראוי על מנת שהובלתו תהה קלה יותר ולא תסכן את אלו המסיעים אותו וכמובן רכבים אחרים בדרכים. 
טרם ביצוע עקירת עצים עם ציוד מכני כבד יש כמובן לפעול לבטיחות כל עובד העוסק במלאכה. עניין הגובה הינו חשוב וקריטי ולא פעם על מנת להכין עץ לעקירה מוצאים עצמם העובדים קושרים את חלקי העץ .העובדים מתמודדים מול גבהים אשר מחייבים אותם לאבטח עצמם בקשירה אשר תבטיח שבכל מצב לא יוכלו ליפול מגובה רב ולהיפצע בצורה קשה. 

עקירת עצים שמירה על סביבת עבודה בטוחה

הבט נוסף חשוב טרם העקירה הוא לשמור על אזור סטרילי מאנשים לבטח באם מדובר באזור שביום יום משמש כפארק, אזור של מטיילים ואזור אליו מגיעים בעלי חיים רבים. על צוות העוקרים לוודא טרם תחילת העבודה להבטיח להם אזור רחב לפעולה שיסומן בצורה ברורה ולא ישאיר שום ספק שמדובר באזור שאליו אין להגיע. בתנאי מזג אוויר המקשים לראות יש כמובן לנקוט אמצעים נוספים על מנת להדגיש את אותו אזור סטרילי הן בתאורה בולטת והן בכוח אדם על פי הצורך. 
לא פעם תוכנית העבודה בעקירה של עצים תכלול בין היתר שימוש בניסור של חלקים מהעץ. הדבר נדרש לא פעם באזורים בה יש קושי לשנע פנימה רכבים מכניים אשר יעקרו העץ בשלמותו. במקרים אלו צוות העוקרים מנסר חלקים של העץ לכדי צורה שיוכלו אחר כך הם בעצמם לעקור אותו בעזרת הציוד האישי שלהם. עקירה כזו נעשית כמובן באם יש רצון לעקור עץ מבלי להעתיקו למקום חדש אלא פשוט לגרוס אותו בהמשך. 

התייחסות לחוק הקיים בישראל

כמו בנושא כריתת העצים בישראל גם עקירה של עצים צריכה להיעשות במסגרת החוק הנוגע לעצים. אדם או צוותים אשר יחליטו על דעת עצמם לעקור עצים, גם אם מדובר על שטחים פרטיים וגינות, יש כמובן לקבל את אישור הגורמים המוסמכים וכמובן לדאוג לכל כללי הבטיחות. 
השאיפה כיום בישראל שעקירת עצים תעשה לרוב עבור עצים אשר ימצאו להם בית חדש להמשיך ולגדול בו. עקירה של עצים בעבורם יוענק שימוש מחדש במקום אחר מגובה בתהליך בו חשוב לשמור על רעננות העץ ואספקה סדירה של מים על מנת שלא ימות בעת המעבר. גם כאן מדובר בכללים מחייבים עבור כל עץ שנעקור ומומלץ עד מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע טרם העקירה ומהעברה. 

עקירת עצים