דף הבית >> עמוד הבית >> כריתת עצים בשרון

כריתת עצים בשרון – אזור השרון המזרחי

כולל בתוכו רצועות רבות של אדמות המנוקזות על ידי נחלים. כינוי האזור הוא "המרזבה". באזור זה שטחים רבים הניתנים לעיבוד חקלאי ברוב ימות השנה ובמקורות מים זמינים ורבים. 
באזור השרון המזרחי קיים חלקו של נחל תנינים ובמסגרתו שמורת נחל תנינים. שמורה זו כוללת בתוכה צמחייה רבה שלגביה עניין כריתת עצים בשרון אינו רלוונטי כמעט. בשמורה צמחייה נחל רבה ובין היתר קיימים בה עצי אשל הירדן. אלו מצויים על גדות נחלים. מבסיס העץ מתנשאים כמה ענפים ראשיים ומגיע הוא לגובה מרבי של שישה מטרים. על הענפים קליפה אדומה חומה. העלים של העץ קטנים ומזכירים קשקשים. פריחת העץ מתחילת האביב ועד הסתיו. פרי העץ דומה לחרוט בעל שלוש צלעות. זרעיו מתפזרים ברוח כשהנביטה קורת עם ירידת מפלס הנחלים. עצי אשל הירדן מהווים נוף מרכזי של שמורת נחל תנינים ובעניינם נדיר יהיה לקבל אישור לכריתת עצים בשרון. 

כריתת עצים בשרון – אזור השרון הצפוני

מאופיין בקרקעות בינוניות ולא מנוקזות בעקבות הנחלים באזור. כמו כן קיימים באזור זה אדמות חול אדום ודיונות. בחלק המזרחי קיימות מעיינות אם כי רוב רובו של האזור אינו מתאים לעיבוד חקלאי. 

אזור השרון הצפוני בולט בעצי האורן שלו שלגביהם עניין כריתת העצים בשרון הינו קריטי עד מאוד. באזור קיים לאחרונה טיפוח פרויקט שביל האלונים באזור פרדס חנה כרכור. השקעה כספית בסך עשרות אלפי שקלים בה שמים דגש על שיקום עצי אלון כשבחלק מן המקרים יש ויצטרכו לפתוח בפרויקט של כריתת עצים בשרון. הרצון בפרויקט זה הוא להדגיש את יופיים של עצי האלון וחיזוק הקשר בין העצים לתושבים במקום. 

כריתת עצים בשרון – אזור השרון המרכזי

כולל את קו נתניה טול כרם בצפון ועד קו הירקון בדרום. בו קיימות אדמות חמרה הנחשבות לירודות בכל הנוגע לחקלאות זאת על אף שקיימים באזור מי תהום עמוקים. לרצועת החוף ערך אקולוגי יקר. 
באזור זה בכל הנוגע לכריתת עצים בשרון ישנו את יער אילנות ובו כ-750 מיני עצים אשר מוגנים בפני כריתת עצים בשרון. מיני העצים הרבים במקום מייצגים מקומות רבים ברחבי העולם. לאוהבי הטבע והעצים מדובר במקום שחובה להגיע אליו. 

כריתת עצים בשרון – חוף השרון

אזור של רצועה צרה בחלק המערבי. במקום דיונות חול המשתרעות עד לחוף הים. אזור שברובו אינו מתאים לחקלאות וסובל ממחסור רחב במים. 
באזור זה עניין כריתת העצים בשרוןנידון רבות סביב עץ השיטה כחלחלה. עץ אשר הובא מאוסטרליה לאזור חוף השרון בעבור ייבוש חולות אך התפשט במהירות רבה ודחק צמחייה מקומית רבה ובכך הכחיד נוף אחר באזור. לגביו עניין כריתת העצים בשרון עומד לדיון ולא פעם יש צורך בכריתת עץ זה. 

 

כריתת עצים בשרון

כריתת עצים בשרון, כריתת דקלים בגובה בשרון, כריתת עצי פיקוס, כרסום גזעים.

אזור השרון הינו אחד מהאזורים הרחבים הקיימים בישראל. אזור זה משופע מתוואי מגוון ובו מצויים ריאות ירוקות, פארקים ויערות רבים. כל אלו מעניקים לעצים באזור נוף בולט המאפיין את אזור השרון כאזור טבע ירוק וזאת למול אזור גוש דן האורבני יותר. הרצון בשימור אותנטי וירוק של אזור השרון מעניק לעניין כריתת עצים בשרון התייחסות כבדת משקל.
את אזור השרון ניתן לחלק לארבעה אזורים. לכל אזור ואזור בשרון מאפיינים אחרים ושונים ובהם נוף בולט הכולל בתוכו עצים רבים ומסוגים שונים שכריתה שלהם היא בסדר עדיפויות נמוך.