דף הבית >> עמוד הבית >> מידע נוסף >> כריתת עצים בעד או נגד

כריתת עצים בעד או נגד – חשיבות יערות הגשם

הטענה כנגד כריתה של עצים נוגעת בבסיסה לכריתה מסיבית של עצים ביערות ברחבי העולם. דוגמה בולטת לכך ניתן לראות בכריתה של עצים ביערות הגשם בברזיל. כריתה מסיבית של יערות מהווה סיכון בלא מעט מישורים. אותם יערות מהווים מקום מחייה רחב לכ-66% ממיני החיות והצמחייה בכדור הארץ. כריתה של שטחי יערות רבים מצמצמת באופן טבעי את שטחי המחייה ומביא לסכנת הכחדה של בעלי חיים רבים וצמחים. 

העצים והצמחייה ביערות אחראים כמובן על 28% מייצור החמצן על פני כדור הארץ. מדובר בתהליך של עיבוד – פוטוסינתזה של הפחמן הדו חמצני ואחסון שלו. כריתת עצים משמעותית מהיערות עלולה להגביר באופן משמעותי את כמות הפחמן הדו חמצני ולהביא לאפקט חממה. 

כריתת עצים בעד או נגד – השפעה שלילית על האקלים

בשאלת כריתת עצים בעד או נגדחסרון נוסף של כריתה מסיבית של עצים מביאה להשפעה שלילית על האקלים במקום, בכך ששיעורי האידוי משתנים ומשפיעים באופן טבעי על כמות הגשמים שיורדים. כמו משקעים קטנה יותר ועליית הטמפרטורות מביאים להארכה של העונות היבשות ובכך לסיכוי רב יותר של שרפות יער אשר משחררות כמות רחבה של פחמן דו חמצני ומתאן לאוויר אשר "תורמים" עוד יותר לאפקט החממה. 
כריתה רבה של עצים במקומות מסוימים בעולם מביאים להפחתה של תהליך הפוטוסינתזה מה שמגביר את ריכוז דו תחמוצת הפחמן ובכך מופר האיזון העדין של הפיכת פחמן דו חמצני לחמצן. חסרון נוסף נוגע לכך שכריתת עצים רבה מידי יכולה אף לפגוע בוויסות זרימת המים במערכות האקולוגיות ולהביא לייבוש של אזורים רבים אחרים המושפעים מכך. 

כריתת עצים בעד או נגד – המרחב העירוני
במסגרת שאלת כריתת העצים בעד או נגד ישנם גם יתרונות בכריתה מבוקרת ונכונה של עצים. יתרונות רבים הנוגעים לכריתת עצים באים לידי ביטוי יותר במרחבים העירוניים הרבים כשבחלקים רבים מעוטרים בעצים וצמחייה רבה. 
לא פעם עצים גבוהים במרחב העירוני יכולים לפגוע בכבלי חשמל וטלפון, להוות סכנה לנפילה ועוד. אלו האחראים במרחב העירוני על תחזוקת העצים צריכים לקחת בחשבון סכנות אלו ואחרות כשלא פעם יש וכריתת העץ הכרחית על מנת למנוע מבעוד מועד סכנה קיימת במרחב. השאיפה היא שאם הוחלט לכרות עץ היכול להוות סכנה בעתיד ישנו רצון ראשוני למצוא לו מקום חלופי ובכך להצילו. 

יתרון נוסף של כריתת עצים הכרחי במקומות בו יש רצון והכרח לשינוי מהותי בנוף הקיים. במקרים אלו יש וייערכו אף כריתות לעצים וזאת בעבור עידוד צמיחה בריא וחזק יותר. פעמים אחרות כריתה של עצים מפנה שטח במרחב העירוני עבור מדשאות וצמחייה נמוכה יותר כשאלו אמורים להוות ריאות ירוקות חדשות ונעימות במרחב העירוני הצפוף. 

חשוב לומר שהדיון בכריתת עצים בעד או נגד יש וייעשה בכובד ראש תחת הכובעים המקצועיים הנכונים הן ברמה הרחבה (נושא של כריתת עצים רבים ביערות רחבים בעולם) והן ברמת העץ הבודד במרחב העירוני. שיקולים לא עניינים בשאלת כריתת העצים יש ויכולים להיות הרות אסון. 
 

כריתת עצים בעד או נגד

לשאלת כריתת עצים בעד או נגד ישנם שיקולים רבים שיש לקחת בחשבון. כריתת עצים הינו תהליך מתבקש לא פעם וזאת למול השימושים הרבים שיש לעצים. בין אם מדובר על הפקת נייר, עצים להסקה, עצים לתחום הבנייה ועוד. כריתת עצים הינו עניין שיש לשקול בכובד ראש וברוב המדינות בעולם קיימים חוקים מובנים ומסודרים שבתוכן באים לידי ביטוי שאלת כריתת העצים – בעד או נגד.