דף הבית >> עמוד הבית >> מידע נוסף >> גיזום עצים

גיזום עצים

פעולת גיזום עצים ושיחים מהווה חלק מהתחזוקה השוטפת בעבודות גינון של גנים פרטיים וציבוריים.
על פניו נשמע שמדובר במשימה לא קשה שלא מצריכה ידע רב. גיזום של עצים הינו עניין מורכב ומקצועי ואלו העוסקים בו צורכים ידע וניסיון רב במשך השנים וזאת למול אופן הגיזום המשתנה בנוגע לכל עץ, תקופות בשנה, אקלים וכו'. 

גיזום לא מקצועי שלרוב מתאפיין בכך שאופן הגיזום היה מוגזם יכול להביא לנזק בלתי הפיך לעץ.


גיזום שוטף לאורך זמן חשוב מטעמי נוחות, אסתטיקה וכמובן בטיחות. עצים גבוהים לא פעם יש וקרובים יתר המידה לחוטי חשמל ומבנים והופכים בן רגע לסכנה מידית. תדירות הגיזום משתנה מעץ לעץ. ישנם עצים שבהם הגיזום ייעשה פעם בחודש ואחרים פעם בשנה. 

במקרה של עצים גדולים וגבוהים רצוי לגזום אותם פעם בשנה בדגש כל חודשי האביב והקיץ. בעונות אלו קל יותר לאנשי המקצוע לבצע את פעולת הגיזום, מה גם שהגיזום בחודשים אלו מכין את העץ לקראת החורף הסוער ובכך נמנעת מראש נשירה של ענפים שבירים. 

לא פעם קיימים מקרים חריגים בו העץ נמצא במצב של גסיסה ממש ולכן חובה לבצע גיזום במהירות האפשרית. בכל הנוגע לתחזוקה השוטפת של העצים יש כמובן להיוועץ עם אנשי המקצוע על מנת לבנות תוכנית רב שנתית מסודרת שבה גם דרי המקום ילמדו איך לגזום בעצמם את העצים ואף לדאוג לשאר אלמנטים הנוגעים לתחזוקת העץ. 

אנשי המקצוע העוסקים בגיזום לוקחים לתשומת ליבם את עניין התועלת שמעניק כל עץ. חלק מתפקיד העצים בטבע הוא לנקות ולסנן את האוויר אותו אנו נושמים ועל כן יש להתחשב בעת הגיזום. כמוכן, בלא מעט מקומות בהם נשתלו עצים משמשים הם כמקור לצל ומסתור בפני השמש הקופחת – דבר שגם בו יש להתחשב. יכולתם של ענפי העץ לשמש כמבודדים אקוסטיים מחום ומקור גם הם אלמנט שיש לקחת בחשבון טרם הגניזה. 

כיום מוגדרים שלושה סוגים הנוגעים לגיזום עצים. 


קיטום
כאן מדובר בקיצוץ או הסרה מלאה של ענף וזאת מבלי לפגוע בצמיחה העתידית של העץ. הקיטום נעשה על ידי קיצור לא יותר משליש הענף והוא גורם לדיכוי העיבוי של הענף ובמקומו נוצרים ענפים קטנים (ענפונים) שימנעו את אותה התעבות. בנוסף, ישנם עצים שיש לעשות בהם קיטום על מנת לגרום ללבלוב של העץ. 
דילול
בדילול אנו בעצם גוזמים ענף שלם עד בסיסו. לרוב הדבר נעשה בעצים בוגרים. במקרים אלו יש וחשוב לעשות הדילול בטכניקה הנכונה זאת על מנת לצמצם למינימום את הפצע שייגרם למול כך שגזמנו הענף עד בסיסו. 
הסחה
מטרת גיזום זה הוא בעבור הסטה של כיוון הצמיחה. הסטה של הצמיחה תעשה על מנת להביא את העץ לגדילה בריאה יותר לאורך זמן. את ההסחה עושים לא פעם לעצים צעירים. הסחה של עצים בוגרים נעשית יותר בצמרת העץ וזאת בשביל לכוון את המשך הגדילה לכיוון אחר. 

חשוב לדעת שלא כל הגננים יודעים גם לעסוק בגיזום של עצים. לא פעם יש וכדאי לשלב גנן מקצועי אשר לו גם ניסיון בגיזום של עצים ובכך להוסיף לו לסך המשימות גם את גיזום העצים ותחזוקתם. 

גיזום עצים