דף הבית >> גיזום וכריתת עצים >> גיזום נכון של עצים

גיזום נכון של עצים – המדריך למזמין השירות

בטבע עצים גדלים פרא אך כאשר הם נמצאים בסביבה של בני אדם, יש להשקיע עבודה במניעת גדילתם הפראית למען האסתטיקה והבטיחות של כולנו. הדבר נעשה ע"י גיזום יזום, ומאחר ומדובר באורגניזם לכל עניין ודבר, חשוב לבצע את פעולת הגיזום בצורה נכונה על מנת להבטיח את בריאות העץ ואריכות ימיו. כיצד מבצעים גיזום נכון של עצים? להלן המדריך המלא בעניין.


גיזום נכון של עצים- רק באמצעות חברת גיזום מקצועית

ונתחיל בנקודה החשובה ביותר- גיזום נכון של עצים חייב להתבצע ע"י אנשי מקצוע שהוסמכו לכך. אומנם נדמה על פניו כי כל מה שצריך זה מסור חזק ויכולות פיזיות אך אין כך הדבר בפועל. ראשית כל, גיזום הינו פעולה שמתבצעת ע"פ רוב בגובה, והסיכון שבעבודה בגבהים אינו מצדיק את החיסכון הכספי שבהזמנת אנשי מקצוע. שנית, פעולת הגיזום מחייבת את כריתת הענפים במקומות מסוימים ובזווית הנכונה ובלעדי זאת לבטח יינזק העץ, יאבד את יכולתו להוביל מים או שיחדרו אליו זיהומים פטרייתיים. כמו כן, קשה מאוד לפנות את גזם העצים הכבד באופן עצמאי אל מחוץ למתחם ולעיתים יש להזדקק לרכבי הובלה.

גיזום נכון של עצים – הכל תלוי בתדירות ובתזמון הפעולה

יש להבין כי לא כל עץ גוזמים באותה תדירות והדבר תלוי בקצב הגדילה של העץ הספציפי. ולמשל, עצים שגדלים בקצב מהיר (אלון) יש לגזום פעם בשנה וככל שהעץ גדל לאט יותר כך אין להתעקש על גיזום תדיר יותר, על מנת לתת לעץ "להחלים" ולהסתגל לשינויים. יוצא דופן הוא המצב של עצים חולים שאותם יש לגזום כפעולה טיפולית ככל שנדרש גם מספר פעמים בשנה. כמו כן, על הקבלן להתחשב בסוג העץ גם על מנת לקבוע את מועד הגיזום הטוב ביותר עבורו. למשל, גיזום של עצים נשירים (רימון, אלון...) יש לבצע בחורף כאשר העץ מצוי בתרדמה, עצים ירוקי עד (כגון הדרים) בתקופת הלבלוב ועוד. 

גיזום נכון של עצים- כיצד זה מתבצע בפועל?
כל עץ מגיב לגיזום בצורה שונה וכמו כן דורש פעולה מעט שונה על מנת לזכות ביכולת התחדשות אופטימאלית ולא להיפגע. באופן כללי גיזום נכון של עצים מחייב זיהוי של מספר "ענפי מפתח" שהם בעלי הפוטנציאל החשוב והמשמעותי ביותר להתפתחות ושגשוג העץ. ברוב רובם של המקרים יש להקפיד על גיזום סימטרי ואחיד ולא להשאיר צד אחד חסר ענפים ועלים, לדלל ענפים שיוצאים מאותה הנקודה ולקצר ענפים שמראים סימני חיות גדולים אך לא להסירם לחלוטין.

גיזום נכון של עצים