דף הבית >> גיזום וכריתת עצים

גיזום וכריתת עצים - הצורך ודרכי הביצוע

העצים הינם "ריאות ירוקות" בכל מקום בו הם מוצבים, מצלים מפני השמש, מונעים סחף של בוץ ומספקים עוד שלל יתרונות למשכילים להציבם בקרבתם. אך באותה הנשימה, אותם עצים גם עלולים לפגוע במהלך חיינו התקין ללא טיפול ותחזוקה שוטפים ונאותים. בשורות הקרובות נלמד מעט יותר על תהליכי גיזום וכריתת עצים, נבין מה ההבדל ביניהם, על אילו צרכים הם עונים וכיצד עושים זאת בפועל.

גיזום עצים 

עצים גדלים פרא ללא תחזוקה, והדבר אומר שלמרות שהם מיטיבים עם האדם, הם יכולים אף להוות מפגע. גיזום עצים נועד לתת מענה לבעייתיות זאת שמתחלקת להיבטים הבאים :
•    בטיחות – גיזום העצים מונע עומס יתר על הענפים כך שהסיכון לניתוק חלקים כבדים מהעץ ונפילתם מטה קטן משמעותית. פעולה זו מבטיחה כי בני אדם, כלי רכב וכל אלמנט אחר בחיינו לא ייפגע כתוצאה מנפילת ענפים.
•    אסתטיקה – עץ שגדל פרא אינו אסתטי ולעיתים אף מפריע לשדה הראייה מהבתים ומהרחוב.

פעולת גיזום (וכריתת עצים גם כן, כפי שתבינו בהמשך) מאפשרת לעצב את העץ לפי צרכינו ולא לפי הנטייה הטבעית. בנוסף, הגיזום מאפשר טיפול בענפים חולים, הסרת טפילים ומזיקים אחרים ובו בזמן לבצע טיפולים משמרים וחיזוקים שונים לעץ. את הגיזום מבצע צוות עבודה מיומן, שמטפל בענפים לעיתים אף בגובה רב תוך שמירה על כל כללי הבטיחות ומניעת לכלוך מיותר. 

כריתת עצים
במידה ולא ניתן לבצע גיזום לעץ, יש לשקול כריתה שלו תוך השגת כל האישורים המתאימים. ע"פ החוק, לא ניתן לכרות עץ ללא קבלת אישור כל עוד גובהו הוא מעל 2 מטרים והיקף הגזע שלו גבוה מ- 10 ס"מ. הדבר תקף גם לגבי עצים שנמצאים בגינות פרטיות! כל אחד מאיתנו עשוי להזדקק מידי פעם לכריתת העץ שבאמתחתו למשל כאשר מדובר בעץ שמהווה סכנה לציבור ולרכוש שבסביבתו, עץ שמושך אליו מזיקים (למשל עטלפים), עץ שמהווה פגיעה אסתטית ומסתיר את הנוף והשמש ועוד. הכריתה מסירה את כל העץ מהמתחם, לרבות טיפול בשורשים שיכולים להתפתח גם שנים לאחר הסרת העץ ופגיעה בקווי ביוב.


גיזום וכריתת עצים- דרכי הביצוע

את פעולות הגיזום והכריתה מבצעות חברות שקיבלו אישור לכך מטעם הרשויות, לרבות כאלו שלהן אישור עבודה בגובה. אנשי המקצוע מגיעים עם מנופים, חבלים וכלי ניסור וחיתוך מתקדמים, מבצעים אבחון של מצב העץ והצרכים של מזמיני העבודה, ומבצעים את פעולתם תוך שמירה על כל כללי הבטיחות. את הפסולת שנותרת לאחר גיזום וכריתת עצים מפנים ע"פ הכללים תוך שמירה הדוקה על מינימום הפגיעה בסביבת העץ.