דף הבית >> עמוד הבית >> מידע נוסף >> גיזום דקלים

גיזום דקלים

גיזום דקלים למקצוענים בלבד

ניתן להצביע היום על כ-200 סוגים וכ-3,500 מינים של דקלים. עצי הדקל מצויים לרוב באזורים הטרופיים והסובטרופיים והן מהווים חלק מובהק מהנוף המדברי ואף כסממן מוכר באיים באוקיינוס השקט.

רוב רובם של הדקלים מאופיינים כצמח חד פסיגי (מחלקה במערכת בעלי הפרחים, המאופיינת על ידי פסיג יחיד בזרע הצמח) רב שנתי, ברובו דו ביתי (גם עצי זכר וגם עצי נקבה). שורשיהם של הדקלים צומחים מן הגזע עצמו, שהוא דק, ללא ענפים ובקצהו מן "כתר" העשוי מעשרות עלים ארוכים המכונים "כפות".
תפוצה רבה של דקלים, כאמור, ניתן לראות באזורים טרופיים ובאזורים חמים רבים שבהם כמות משקעים רבה. לדקלים דומיננטיות באזורי צמחייה רבים וזאת למול כך שרק לחלק מהמינים יש "התנהגות" של תפוצה רחבה.

לכל סוג של דקל יש לרוב כחמישה מינים. למול כך ככל שלסוג דקל אחד פחות מינים כך תפוצתו נרחבת יותר. סוגים כמו Phoenix, Borassus ו-Raphiaהם דוגמה לסוגי דקלים להם מעט מינים אך תפוצה נרחבת. סוגים כמו Licuala ו-Pinanga שלהם מעל כמאה מינים להם תפוצה המוגבלת למדינות באזור מלזיה וגינאה החדשה. לדקל מסוג Chamaedorea לו מאה מינים תפוצה מוגבלת במרכז ודרום אמריקה.

יותר מ-66% ממיני הדקלים בעולם נמצאים ביערות גשם טרופיים. ביערות אלו הדקלים הם העצים הבולטים מעל קו כיפת היער. חלקם בגובה בינוני ומתמזגים באותו הגבוה עם שאר העצים. ישנם דקלים להם יכולת עמידות למול תנאי אקלים קשים כמו למשל עץ התמר ולכן מסוגלותם לצמוח גם בשטחי מדבר קשים ואף במקומות הררים (הרי אפגניסטן וההימלאיה).

אנשי מקצוע המטפלים בגיזום דקלים והורדת ענפים יבשים רואים בתחזוקת העץ עניין חשוב וזאת בשל מספר סיבות. נשירה של ענפי דקל יבשים באופן טבעי הופכים לסכנה עבור אנשים ורכוש. אותם ענפים יבשים ורחבים שנושרים משמשים למסתור למזיקים רבים. לא פעם יש לצמצם את הדקלים למול כך שפירות רבים בעץ מושכים אליהם עטלפים. כמו כן, גיזום של דקל בצורה נכונה ואסתטית תעניק לדקל מראה מרשים שיוסיף למראה הכללי של האזור. לרוב גיזום הדקלים ייעשה בצורה מדורגת של דילול והסרת העלים היבשים. ההמלצה הרווחת היא לגיזום בתקופת האביב והקיץ. בעת שמדובר בדקל התמר יש לנקות את הגזע בתקופת החורף.

על פניו פעולת גיזום הדקלים נראית כפשוטה. גיזום לא מקצועי של דקלים יכול להביא לפציעה של העץ ואף לנזקים בלתי הפיכים. פגיעה בעת הגיזום ברקמת השיפה (רקמה בצמחים וסקולאריים המעבירה סוכרים הנוצרים בתהליך הפוטוסינתזה) יכול להתפשט לכל העץ. בכלל, כל גיזום הפוגע בצורה עמוקה בקליפת עץ הדקל תהיה חשופה לפגיעות של פטריות ומזיקים ומכך ליצור חללים בעץ שעלולים בסופו של דבר להביא לקריסתו.

חשיפה נוספת בעת גיזום לא מקצועי עלולה לחשוף את הדקלים לחדקונית הדקל. חדקונית הדקל זו חיפושית המתפשטת בחלקים רבים בישראל. מדובר בחיפושית חומה בעלת חדק בולט באורך שלושה עוגןס"מ שמטילה את 300 ביציה על הדקלים עצמם. הזחלים הבוקעים על העץ מכרסמים את בסיס כפות הדקלים ומגיעים אף לליבת העץ עד לתהליך מצער בו העץ מת. במסגרת גיזום הדקלים ותחזוקתם השוטפת נערכת בדיקה גם כנגד חיפושיות אלו.

גיזום דקלים